Mehmet Erdoğan Logo

Portfolyo

Blog

Hakkımda

İletişim

İnsanoğlu Beyninin Keşfedilmemiş Gücü Sizce Nedir?

İnsanoğlu Beyninin Keşfedilmemiş Gücü Sizce Nedir?
Blogİncelemelerİnsanoğlu Beyninin Keşfedilmemiş Gücü Sizce Nedir?

İnsan beyninin en kayda değer davranışı mizahtır, çünkü mizah asimetrik bir örnekleme sistemini belirtir.
— Edward de Bono

Bireysel gelişme, yansıtma ve dinamik öğrenme yeteneğini gerektirir. Yüksek zekaya sahip bir insanın düşünmede iyi olmaması ya da zeki kabul etmeyeceğiniz bir insanın harika bir düşünür olmasının nedeni de budur.

Yanal düşünmenin atası Edward de Bono, bu fenomeni basit bir araba örneğiyle görselleştiriyor: Zekanın arabanın gücüne benzediğini, düşünmenin ise sürücünün yetenekleri olduğunu söylüyor. İkisi de birbirinden tamamen kopuk değil ancak, sürücünün yetenekleri olmadan araba hareket edemiyor.

Bu nedenle zeka, onu kullanmanızı sağlayacak düşünme araçlarına sahip değilseniz bir şey ifade etmiyor.

Düşünmeniz kısıtlı mı?

İnanmazsınız, çoğu insan iyi düşünmüyor. Yıllara yayılan yapısal eğitim ve profesyonel iş yaşamı, genellikle odaklı ve kısıtlı düşünmeyi kolaylaştıran nörolojik patikalar oluşturuyor. Bu patikalar, yanılma ya da okullar ve organizasyonlar tarafından ödüllendirilmeyi kaçırma risklerini minimize ediyor. İnsanlar genellikle düşünme araçlarını sınırlandırıyor ya da kutulara hapsediyor, böylece zekalarının gücünü de kısıtlamış oluyorlar.

Kurum ve organizasyonlarda her geçen gün daha katı ve kısıtlayıcı düşünme biçimleri görüyoruz ve bu da yaratıcılık ve üretkenlikte ciddi kayıplarla sonuçlanıyor.

Dünya, hepimizin yüz yüze geldiği problemleri keşfetmek ve geliştirmek için dinamik, esnek ve farklı düşünürlere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor.

 

“Problemlerimizi, onların var olmasına neden olan düşünme seviyesiyle çözemeyiz.”
— Albert Einstein

 

Yaratıcı özgüveni beslemek

Yaratıcı potansiyelinizi ortaya çıkarmanın hızlı bir yolu onu eğlenceli hale getirmektir. Lego oyunlarından “Gamestorming”e (oyun fırtınası), oyun tabanlı profesyonel aktiviteler gitgide popülerleşiyor.

Oyun tabanlı keşiflerin bu tipleri, yeni nörolojik patikalar geliştirir ve beyni dopamin gibi ödül nörokimyasallarının yağmuruna tutar.

Oyun tabanlı yaratıcılık araçlarının pozitif faydalarını araştırdık ve Designercise adını verdiğimiz 25 egzersiz oluşturduk. Bu egzersizler, katı düşünmeyi parçalarına ayrıştırıyor ve yaratıcı zihin patikaları inşa ediyor.

Beyni “hack”lemek

Hangi sıklıkla yaratıcılığı kasıtlı olarak besleyen ortamlar hazırlıyorsunuz? İnsanların stratejik ve etkili problem çözümleri geliştirmesi için amacına uygun araçlara erişmeleri gerekiyor.

Zamana ve nihai amaca ulaşmalarına yardımcı olacak tekniklere de ihtiyaçları var. Beyinlerimiz oldukça etkili patern makineleridir; yani dünyayı, şeyler arasında bağlar kurarak algılarlar.

Oysa bize hep dünyayı küçük parçalara ayırmamız ve problemleri izole ederek çözmemiz öğretildi. Oysa problemleri daha dinamik ve kaotik yollarla çözmemiz gerekiyor.

Merak ve yaratıcılık

Yaratıcılık, bazılarımızın sahip olduğu, diğerlerinin ise sahip olmadığı özel bir yetenek değil; düşünme yeteneklerimizin üstüne yerleştirdiğimiz yapıları ve engelleri yarıp geçme becerisi.

Konformizm işte bu nedenle yaratıcılığın en büyük katillerinden biri. Merak ise bunun en büyük ilacı ve dünyanın nasıl çalıştığına yönelik perpektifleri değiştirmek amacıyla yaratıcı özgüven geliştirmenin yolu.

Yaratıcılık herkesin öğrenebileceği bir yetenek — insanların sihirli iksirlere ya da özel yeteneklere ihtiyacı yok.

Hepimiz aynı düşünme yetenekleriyle doğduk ve yaratıcılık, dünyayı yorumlamak için beyinlerimizi nasıl tasarladığımızla ilgili; — yaratıcı düşünme yeteneklerimizi ortaya çıkarmak için sahip olduğumuz ya da gerek duyduğumuz — doğuştan gelen bir yetenek değil.

Herhangi bir şeye güven, pozitif destekle ortaya çıkar. Yaratıcılık da bu açıdan farklı değil.

 

Kaynak: sherpa.blog

#keşfedilmemiş beyin #insanoğlu beyni
13 Temmuz 20181147

İçerik İle İlgili Yorum Yap


İlgili İçerikler

İncelemeler

En İyi Video Stok Siteleri
14 Ağustos 2018 958
En İyi Video Stok Siteleri

İncelemeler

Versiyonlama nedir, nasıl yapılır?
28 Temmuz 2018 904
Versiyonlama nedir, nasıl yapılır?

Grafik Tasarım

En İyi Stok Fotoğraf Web Siteleri Hangileridir ?
21 Temmuz 2018 1036
En İyi Stok Fotoğraf Web Siteleri Hangileridir ?